Park-Opera / Wojtek Blecharz

Park-Opera. Akt 7, Chór Niebieskich Ptaków

Projekt artystyczno-społeczny dla dzieci i dorosłych, polegający na uczestnictwie w operze plenerowej.

Kompozytor – Wojtek Blecharz
Kurator – Pat Tokarska (Patrycja Tokarska) / Tokarnia
Warsztaty plastyczne – Karolina Maria Gołębiowska / pracownia „Genius Loci Architects”
Ornitolog – Dariusz Wysocki (profesor Uniwersytetu Szczecińskiego)

Organizator: Tokarnia
Współorganizator: TRAFO
Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Szczecin (Szczecin Floating Garden).

Program wydarzeń:

 • Spacer z architektką po Parku Żeromskiego / wprowadzenie do warsztatów Park Opery
  kiedy: 13.09.2018 godz. 17: 00,
  gdzie: Park Żeromskiego, zbiórka – przed wejściem do Hotelu Park.
  Wstęp wolny, b/o.
 • Warsztaty Park Opery: spotkanie z ornitologiem, warsztaty plastyczne, część muzyczna
  kiedy: 14.09.2018 godz. 17: 00,
  gdzie: Park Żeromskiego, zbiórka – przed wejściem do Hotelu Park, przejście do TRAFO.
  Wstęp wolny, b/o.

Na warsztaty plastyczne i część muzyczną obowiązują wcześniejsze zapisy – ilość miejsc ograniczona do 15 osób w wieku: 7 – 15 lat.
Mail do zapisów na warsztaty: info@skwer.pl.
Ważne,aby w temacie maila wpisać tytuł: Park Opera.
Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Wernisaż
kiedy: 27.09.2018 godz. 17: 00,
gdzie: Trafostacja Sztuki, wydarzenie publiczne, b/o wiekowych.
Wystawa potrwa do 07.10.2018.

W dniu 13 września w Parku Żeromskiego odbędzie się spacer, podczas którego architektka Karolina Gołębiowska opowie o pierwotnym charakterze kompozycji tego założenia parkowego, roli Parku w życiu kulturalno – społecznym miasta niegdyś i obecnie, jak również zdradzi dlaczego Park Żeromskiego jest szczególnie ulubionym przez ptaki parkiem Szczecina.

W dniu 14 września w Parku Żeromskiego odbędą się warsztaty dla dzieci, składające się z trzech części: przyrodniczej, plastycznej i muzycznej. Uczestnicy warsztatów wraz z ornitologiem Dariuszem Wysockim udadzą się na spacer, aby poznać życie i zwyczaje skrzydlatych mieszkańców Parku Żeromskiego. Architektka Karolina Gołębiowska przygotuje warsztaty plastyczne, podczas których dzieci narysują tytułowe niebieskie ptaki, zainspirowane wierszykami napisanymi przez Patrycję Tokarską i jej 11 i 12 – letnie dzieci: Polę i Ksawerego oraz Łukasza Kaniewskiego i jego 11 letnią córkę Mariannę. Pod koniec warsztatów Wojtek Blecharz, poprosi dzieci o muzyczną ilustrację śpiewu każdego ptaka, które następnie zostaną nagrane i skomponowane w ptasi chór. Efekt końcowy warsztatów zostanie zaprezentowany 27 września w Trafostacji Sztuki.

Dźwięk i słuch pozwalają nam się przenosić do miejsc, w których nie jesteśmy lub wyobrażać rzeczy, których nie widzimy. Chór niebieskich ptaków to zaproszenie do wyobrażania sobie dźwięku i nazywania go, rozróżniania barwy i artykulacji lub zabawy onomatopeją.

Kluczowym aspektem Chóru Niebieskich Ptaków jest nie tylko społeczny aspekt warsztatów, poznanie prawdziwych mieszkańców parku, ale przede wszystkim dyskurs o dźwięku, którego w społeczeństwie tak bardzo brakuje. Dźwięk i słuch pozwalają nam się przenosić do miejsc, w których nie jesteśmy lub wyobrażać rzeczy, których nie widzimy. Chór niebieskich ptaków to zaproszenie do wyobrażania sobie dźwięku i nazywania go, rozróżniania barwy i artykulacji lub zabawy onomatopeją.

Tę ostatnią genialnie przedstawił w swoim słynnym wierszu Julian Tuwim pisząc o tym jak radiowe patki potrafią: piskać, ćwierkać, świstać, kwilić, pitpilitać, pimpilić, ćwirzyć, ćwirkać, czyrkać, czykczykrykać, kukurykać, kukać, świergotać, pohukiwać, piszczeć, charczeć, mruczeć, krakać, gdakać, świergolić etc.

„PARK-OPERA” chociaż nie jest wystawiana w teatrze operowym, zawiera wszystkie elementy typowe dla swojego gatunku: śpiewaczkę, chór, balet, orkiestrę, scenografię, arię, recytatyw, lornetkę do podglądania, żywe zwierzęta na scenie, a nawet koncert fortepianowy. „PARK-OPERA” została zamówiona przez Teatr Powszechny w Warszawie i skomponowana jest na brzmienie i część przestrzeni Parku Skaryszewskiego, znajdującej się w pobliżu Teatru Powszechnego. Opera od zarania dziejów była formą eksperymentalną, łączącą w sobie rożne gatunki i dziedziny sztuki. Słowo opera w języku włoskim oznacza „pracę”. „PARK-OPERA” to praca nad dźwiękiem, praca o dźwięku i poprzez dźwięk, opera o słuchaniu, wsłuchiwaniu się w środowisko, muzykę parku i miasta. Librettem opery staje się Park Skaryszewski i jego naturalne brzmienie.

Nowa wersja „7 Aktu Chóru Niebieskich Ptaków” została zakomponowana i zaadoptowana do brzmienia i specyfiki Parku Żeromskiego w Szczecinie.

„PARK-OPERA” to projekt realizowany przez Teatr Powszechny w Warszawie w ramach Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

Leave a comment